Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

2018-03-23
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac mieszczący się w Kamieńcu Ząbkowickim wybudowany został na przełomie XIX wieku na żądanie Marianny Orańskiej, która była aktualną żoną Albrechta Hohenzollerna. Zamek został postawiony zgodnie z  założeniami projektowymi K . F. Schinkla, jaki zaprojektował również Pałacyk myśliwski znajdujący się w Antoninie oraz który był odpowiedzialny za przebudowanie zamku w Kórniku.

Pałac ten wybudowany został na styl starego zamczysk i wznosi się on na wzgórzu nad miastem dzięki czemu jest bardzo dobrze widoczny z tamtejszej okolicy. Jego rozpoznawczymi elementami są przede wszystkim cztery masywne, a zarazem okrągłe wieże. Zamek w całości wybudowany został z cegły oraz ogrodzony został tarasami, a także ogrodami.

Zamek ten większość czasu znajdował się pod posiadaniem Hohenzollernów. Zmieniło się to jednak w czasie II wojny światowej, albowiem w tym czasie hitlerowcy zwozili do niego wszelkie zrabowane arcydzieła sztuki. Po wojnie zamek został spalony przez sowietów. W czasach PRLowskich zamek w dalszym ciągu był bardzo często grabiony. Wywożono z niego wszystko co się dało w tym marmury, jakie aktualnie są ozdobą sali kongresowej w Warszawie, a także mnóstwo innych rzeczy. Ratunkiem dla tego pałacu stał się Włodzimierz Sobiech, który postanowił wydzierżawić zamek i zająć się jego odnową. Jednak z powodu ograniczonych środków finansowych jakimi dysponował pałac nie odzyskał swojej dawnej świetności. Po śmierci Włodzimierza Sobiecha zamek został zamknięty i obejrzeć go da się jedynie z zewnątrz.